Ból z kręgosłupa w ręce?
Rwa ramienna jest bardzo częstą przyczyną wizyty pacjentów w gabinecie rehabilitacji. Co więcej, specyficzne objawy, które towarzyszą temu zespołowi, mogą stanowić problem w procesie diagnostycznym. Charakterystycznym objawem rwy ramiennej jest ból promieniujący od kręgosłupa szyjnego, wzdłuż kończyny górnej, aż do ręki. Poza bólem mogą pojawiać się również objawy neurologiczne, takie jak osłabienie siły mięśniowej, drętwienie i/lub mrowienie ręki, a także zaburzenie czucia w obrębie kończyny górnej. Przyczyną dolegliwości rwy ramiennej są zmiany degeneracyjne krążka międzykręgowego, który powoduje ucisk (kompresję) na korzeń nerwowy.
-
Masaż tkanek głębokich (MTG) - powszechnie stosowany w leczeniu - z dużą skutecznością oddziałuje na nasz organizm, pobudzając mechanizmy naprawcze. Poprzez rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych wpływa na biomechanikę krążków międzykręgowych, jednocześnie polepszając ich odżywienie. Masaż tkanek głębokich zmniejsza kompresję na uciśnięty korzeń nerwowy, a uzyskany podczas niego efekt przekrwienny dodatkowo przyspiesza jego regenerację.
-
Laser wysokoenergetyczny (HILT) - cieszący się dużą popularnością i efektywnością w leczeniu chorób narządu ruchu - działa stymulująco i przeciwbólowo na organizm. Poprzez pobudzanie fibroblastów do odnowy, wytwarza nowe zasoby kolagenu i przyspiesza regenerację miejsc zajętych chorobowo. Laser HILT działa również rozluźniająco na mięśnie, zwiększa syntezę ATP i poprawę komunikacji międzykomórkowej, przez co zmniejsza obrzęk i stan zapalny.
-
Kinesiotaping pozwala na zwiększenie skuteczności terapii zastosowanej przy leczeniu rwy ramiennej poprzez podtrzymanie efektu poterapeutycznego. Tapy (plastry stosowane w tej metodzie) odciążają i wspomagają pracę mięśni, zmniejszając tym samym napięcie mięśniowe.